Kierujący "na podwójnym gazie" - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Wieluniu

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Kierujący "na podwójnym gazie"

Niestety mimo wielu apeli nadal zdarzają się osoby, które w stanie nietrzeźwości wsiadają za kierownicę samochodu lub na rower. Tak też było w ciągu minionej doby. Wieluńscy policjanci uniemożliwili dalszą jazdę czterem nieodpowiedzialnym kierującym.

27 maja 2020r  w miejscowości Toplin wieluńscy mundurowi wyeliminowali z ruchu drogowego kierującego, który kierował seatem, mimo, iż wcześniej wypił alkohol. Podsczas kontroli drogowej seata okazało się, że kierujący nim 48-latek miał w organizmie ponad 0,7 promila alkoholu. Nieodpowiedzialny mężczyzna odpowie za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Grozi za to kara do 2 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów.

Podczas minionej doby policjanci kontrolowali również stan trzeźwości rowerzystów. W trzech przypadkach policyjny alkomat wykazał wynik powyżej dopuszczalnej normy. W miejscowości Popowice, 61-latek kierował rowerem mając ponad 1,1 promila alkoholu w organizmie. Kolejny nieodpowiedzialny rowerzysta wpadł w ręce mundurowych w Skomlinie. 54-latek kierował rowerem mając ponad 0,60 promila alkoholu w organizmie. W przypadku trzeciego rowerzysty zatrzymanego do kontroli w Mokrsku badanie alkomatem wykazało prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie. Ponadto 65-latek miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych i rowerów. W tym przypadku za złamanie sądowego zakazu grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Za kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości grozi wysoka grzywna. 

Pamiętaj!

Nietrzeźwi użytkownicy dróg, bez względu na to czy to kierowcy, rowerzyści czy piesi, stanowią realne zagrożenie w ruchu drogowym. Prowadząc pojazd pod wpływem alkoholu narażamy życie i zdrowie własne oraz innych osób. Jeśli mamy wątpliwości co do swojego stanu trzeźwości, zawsze możemy nieodpłatnie i przez całą dobę zbadać się na własną prośbę w jednostce Policji. Apelujemy do wszystkich mieszkańców o czujność. Widząc osobę nietrzeźwą wsiadającą za kierownicę samochodu reagujcie. Jeden telefon może uratować czyjeś życie lub zdrowie.